sobota, 1 sierpnia 2015

Pozytywna zmiana 7

Dzisiejszy wpis nie będzie o polityce, jak mógłby sugerować temat - będzie o sprawach dużo ważniejszych ;)
Prawie dokładnie 2 lata temu pojawił się pierwszy wpis na tym blogu - był bodaj najdłuższym (a już na pewno najdłużej powstającym) artykułem ze wszystkich, jakie zostały napisane i był wyrazem buntu wobec cen mieszkań, które były i nadal są zupełnie nieadekwatne do kosztów budowy. Kto nie czytał, tego zachęcamy (nam się aż łezka w oku kręci ;)

http://wdomachzbetonu.blogspot.com/2013/08/jaki-wasciwie-jest-koszt-wybudowania.html

Wpis powstawał w sumie 2 dni (jakieś 12 godzin pisania wraz ze zbieraniem danych) i stał się wyznacznikiem sposobu prowadzenia tego bloga, na którym dominują zdecydowanie przydługie artykuły, w których dotarcie do końca wymaga u czytelnika sporo samozaparcia ;)


W drugą rocznicę powstania bloga postanowiliśmy... go zakończyć.
Ale żeby Bartek T. i spółka za bardzo się nie ucieszyli, to postanowiliśmy przy okazji... nieco rozwinąć działalność :) Od niedawna trwają testy naszej nowej witryny, a dziś śmiało możemy powiedzieć, że przenieśliśmy się na własną domenę i to na niej został opublikowany najnowszy wpis:

http://wdomachzbetonu.pl/

Licznik na blogu za moment przekroczy milion odsłon, więc jest to bardzo dobry moment na zmiany. Aktualnie blog notuje około 90.000 wyświetleń miesięcznie, generowanych przez prawie 9.000 unikalnych użytkowników (a nam się znowu w oku kręci łezka na myśl, jaki to był szał, kiedy przekroczyliśmy pierwsze 1.000 odsłon!).
W trakcie 2 lat powstały 74 wpisy, o łącznej "objętości" około 1.000 stron (nasza polonistka z liceum byłaby dumna ;) Czytelnicy dopisali do tego prawie 5.000 komentarzy, co w znakomity sposób podniosło wartość merytoryczną bloga.

Trochę z niewiadomych dla nas względów najczęściej czytanym wpisem był artykuł:

Czy polski rynek mieszkaniowy zmierza w kierunku normalności

Za to najczęściej komentowanym (z czego jesteśmy dumni, bo ten właśnie wpis jest z naszego punktu widzenia do tej pory najważniejszy, mimo że jest nie na temat ;) był artykuł o systemie rezerwy cząstkowej:

W świecie z betonu

Dla hasła "w domach z betonu" wpisanego w Google wyprzedziliśmy w końcu Martynę Jakubowicz i jej piosenkę, stając się (oczywiście z pominięciem YouTube'a) linkiem numer 1 ;)
Za to w przypadku "bloga mieszkaniowego" wciąż wyprzedza nas nie kto inny, jak jeden z naszych ulubieńców - Marek W. (albo wyborcza lepiej pozycjonuje swoje blogi, albo chodzi tu jednak o wartość merytoryczną wpisów ;)

W każdym razie... przy okazji wprowadzonych zmian, zmianie ulegnie nieco formuła prowadzenia bloga - od dziś nie będzie to już blog mieszkaniowy, a portal (zawsze to dumniej brzmi ;) Postanowiliśmy nieco "zdynamizować" naszą działalność - artykułów będzie więcej i będą pojawiać się częściej, za to większość z nich będzie zdecydowanie krótsza niż obecnie, co powinno pozwolić przebrnąć przez nie większej liczbie czytelników. Postanowiliśmy na bieżąco przedstawiać najważniejsze wydarzenia i informacje z rynku mieszkaniowego, okraszając je oczywiście stosownym komentarzem. Trudno jednak będzie nam rozstać się z przydługimi wywodami, które produkowaliśmy do tej pory, więc takie artykuły też będą się pojawiać (i taki właśnie jest najnowszy wpis już na nowej stronie).

Drugą dużą zmianą jest stworzenie na nowym portalu forum z prawdziwego zdarzenia - ponieważ komentarze są bardzo ważną (jeśli nie najważniejszą) częścią tego bloga, to postanowiliśmy dać im stosowne miejsce w nowej domenie. Forum, jak każde inne forum, jest niezależne od wpisów - można zakładać nowe tematy (do czego zdecydowanie zachęcamy!), komentować itd. Na początek rozpoczęliśmy kilka tematów, które wydają nam się ciekawe - mamy nadzieję, że szybko pojawi się spora liczba odpowiedzi, a całe forum stanie się miejscem, w którym uda się zmieścić ogrom wiedzy na temat rynku mieszkaniowego, którym dysponują nasi czytelnicy (co widać w komentarzach pojawiających się do tej pory).

http://wdomachzbetonu.pl/forum/

W celu zachowania wysokiej wartości merytorycznej, forum będzie moderowane - oczywiście usuwane będą tylko komentarze "spamerskie", czy obraźliwe - komentarze idące wbrew "linii programowej" portalu są jak najbardziej mile widziane :)
Naszym marzeniem jest to, żeby forum stało się źródłem wiedzy na praktycznie dowolny temat, związany z mieszkaniami - patrząc po liczbie oraz wiedzy naszych dotychczasowych czytelników, są na to spore szanse.

Wszystkie wpisy z tego bloga zostały przeniesione do nowego portalu - niestety, w związku z tym, że przenosiny były robione kilka tygodni temu, nie zostały przeniesione komentarze pod 3 ostatnimi wpisami (i to się już raczej nie zmieni).

Przy okazji zmian oraz możliwości, jakie daje nowa platforma, wprowadziliśmy kilka dodatkowych podstron. Jedną z nich jest odświeżona "Baza wiedzy", do której wrzuciliśmy najważniejsze źródła naszych danych, kluczowe informacje (o cenach, stopach procentowych itd.) oraz opis tego, czym zajmowaliśmy się do tej pory w poszczególnych wpisach. Zachęcamy do rzucenia okiem i proponowania w komentarzach kolejnych rzeczy, które warto by do takiej "podstawowej bazy wiedzy" dopisać:

http://wdomachzbetonu.pl/baza-wiedzy/

Dla tych, którzy planują kredyt mieszkaniowy, odświeżyliśmy wpis "Vademecuum kredytobiorcy" - przypominamy, że jest to absolutne minimum wiedzy, które powinien posiadać kredytobiorca przed zaciągnięciem wieloletniego kredytu. Jest to propozycja raczej dla "nowicjuszy", bo dla stałych czytelników bloga przedstawione tam informacje to bułka z masłem :)

http://wdomachzbetonu.pl/vademecuum-kredytobiorcy/

Jakiś czas temu jeden z czytelników (pozdrawiamy Adama Czupi) podzielił się namiarami na fajną mapę Urzędu Miasta Warszawa z danymi o transakcjach oraz o średnich cenach mieszkań. Podłączyliśmy ją do naszego portalu (urząd niedawno zaktualizował dane dla 2013 i 2014 roku) - kto jeszcze nie widział, warto pooglądać:

http://wdomachzbetonu.pl/warszawa-mapa-cen/

Swojej podstrony doczekały się także kalkulatory naszej produkcji, które starają się liczyć koszty wynajmu czy mieszkania na swoim dużo bardziej realistycznie niż "analitycy", wieszczący ciągłą wielką atrakcyjność "kupna na kredyt" czy "inwestowania w wynajem":

http://wdomachzbetonu.pl/kalkulatory/

Aktualnie nasz blog/portal jest inicjatywą 2-osobową, prowadzoną całkowicie hobbystycznie (pracujemy "na pełny etat" w zupełnie innej branży). Mamy nadzieję, że z czasem ktoś do nas dołączy, dlatego serdecznie zachęcamy czytelników do współpracy - wiele osób pisze wiele bardzo ciekawych rzeczy w komentarzach. Czasem są to własne opinie, czasem news'y, a czasem wywody o długości porównywalnej do naszych wpisów. Zachęcamy do tego, aby tworzyć własne wpisy - z chęcią będziemy je publikować. Nie ma tu żadnych ograniczeń - mogą to być krótkie informacje, mogą być długie, albo... jakiekolwiek. Najważniejsze, żeby były po polsku (lub po angielsku - damy radę przetłumaczyć ;) - im mniejsza będzie wymagana w nich nasza ingerencja, tym szybciej pojawią się na nowym portalu.
Niniejszy blog powstał jako wyraz buntu przeciwko betonowi, panującemu na polskim rynku mieszkaniowym - artykułów wszelkiej maści "analityków" było sporo, ale prezentowane tam treści były tak tendencyjne i "naganiające", że mimo natłoku informacji, praktycznie nie było czego czytać. Dlatego też zaczęliśmy pisać - jest z pewnością więcej osób, które mają coś do powiedzenia w tej tematyce, a nie chce im się prowadzić własnego bloga. Infrastrukturę już mamy, więc, jeśli tylko ktoś chciałby podzielić się czymś z szerszym gronem osób, to przyjmiemy taką inicjatywę z otwartymi ramionami :)
Na nowym portalu jest trochę bardziej rozbudowany formularz kontaktowy. Zachęcamy do korzystania, zarówno w sprawie zgłaszania wpisów/news'ów, jak i w dowolnej innej (propozycje, uwagi, pytania itd.):

http://wdomachzbetonu.pl/kontakt/

Sami mamy pewnie z milion pomysłów, co by tu jeszcze na portalu zrobić, albo o czym napisać, ale niestety mamy dość mocno ograniczone zasoby czasowe. Dlatego też współtworzenie treści przez czytelników mogłoby sprawić, że nowy portal stałby się miejscem w polskim internecie, którego nie ma - miejscem, gdzie można o wydarzeniach na rynku mieszkaniowym przeczytać z punktu widzenia jego najważniejszych uczestników, czyli potencjalnych klientów. Sprzedawcy/pośrednicy/deweloperzy mają duże zasoby i mogą w wielu miejscach rozpowszechniać swoje "zdanie" - kupujący niestety są rozproszeni i nie mogą im się przeciwstawić. Ufamy, że wspólnie uda się nam to zmienić.

Na koniec jeszcze jedno - z racji tych wszystkich zmian, ogłaszamy KONKURS DLA CZYTELNIKÓW.
Przedmiotem konkursu jest wytypowanie 3 bardzo istotnych z punktu widzenia polskiego rynku mieszkaniowego liczb:
 • Ceny transakcyjnej mieszkania na rynku wtórnym, w wybranym przez siebie mieście, na koniec 2 kwartału 2016 roku. Jako oceną posłużymy się danymi z bazy cen NBP ze strony:

  http://www.nbp.pl/home.aspx?f=/publikacje/rynek_nieruchomosci/index2.html

  Można wybrać dowolne miasto, które jest raportowane przez NBP i oszacować, jaka cena transakcyjna będzie tam za rok, np.: "Wrocław - 5.000 zł/m2"
 • Wysokości stawki WIBOR 3M na dzień 31 lipca 2016 roku - tu trzeba po prostu podać wartość, np.: "1.90%"
 • Kursu franka, wyrażonego w złotówkach (PLN/CHF) na dzień 31 lipca 2016 roku, np. "3.95 PLN/CHF"
Algorytm wyznaczenia zwycięzcy będzie bardzo prosty - dla każdej z podanych wartości zostanie obliczone procentowe odchylenie od wartości rzeczywistej. Ze względu na to, że stawka WIBOR 3M jest w tej trójce najbardziej zmienna (proporcjonalnie), to odchylenie dla WIBOR zostanie podzielone przez 3. Minimalna suma trzech odchyleń zwycięża.
W konkursie jest oczywiście przewidziana nagroda, z tym, że będzie to nagroda bardziej dla nas niż dla zwycięzcy konkursu ;) Bo nagrodą będzie obiad/kolacja, na którą zaprosimy zwycięzcę (najlepiej w Warszawie, choć i inne miasta są do ogarnięcia). Fakt, że przyjdzie nam się spotkać z prawdziwym wizjonerem, utwierdza nas w przekonaniu, że korzyść dla nas będzie większa niż dla zwycięzcy konkursu, który załapie się po prostu na darmowe "żarcie" ;)

Zachęcamy do zgłaszania swoich przewidywań na poniższy adres mailowy: konkurs@wdomachzbetonu.pl

Ze zwycięzcą konkursu skontaktujemy się za rok i ustalimy szczegóły "odbioru" nagrody (oraz zrobimy na ten temat stosowny wpis).


Podsumowując... dziś zachodzi wielka zmiana ;) Mamy nadzieję, że nowy portal stanie się miejscem, które zapełni lukę w tematyce mieszkaniowej - miejscem, w którym dominuje głos rozsądku i głos tych, którzy tak naprawdę są na rynku mieszkaniowym najważniejsi. Bo w końcu ostatecznie to kupujący za wszystko na tym rynku płacą...7 komentarzy:

 1. Pierwszy bez milosci w domu!

  OdpowiedzUsuń
 2. Łezka się w oku kręci! Potwierdzam! Jestem s Wami od początku powstania bloga, najpierw jako czytający... następnie komentujący. Genialne 2 lata wielkich zmian w waszym jak i moim zucu

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. życiu... Moja propozycja to spotkanie forumowiczów np w Wawie... Pozdrawiam Karol z Gdańska

   Usuń
  2. Można zorganizować spotkanie również w inncyh miastach, na pewno znajdzie się parę osób w trójmieście.

   Usuń
 3. http://www.bankier.pl/wiadomosc/Prezydent-podpisal-nowelizacje-ustawy-o-gospodarce-nieruchomosciami-3388414.html

  OdpowiedzUsuń